Tel: +90 (312) 366 71 60Fax: +90 (312) 366 70 07E-Mail: dekoton@dekoton.com.tr
DEKORATİF YÜZEYLER
    DEKOREST NEDİR ?

     Deko-rest serisi ürünler aşınma dayanımı yüksek beton yüzeyler elde etmek için plastik kıvamda betona uygulanan mikronize toz karışımlardır. Deko-rest ürünleri ile beton zeminlerde fiziksel ve kimyasal etkilere karşı da bir direnç sağlanır. Zeminin kullanım amacına göre sertliği 7 ve 9 (P) olan mikronize mineralli karışımlardan biri seçilmelidir.

    A. Alan Hazırlığı

      Uygulama şartları da dikkate alınarak,zemin betonu tekniğe göre, betonlanacak alan, anolar halinde veya sürekli beton dökmeye uygun olarak hazırlanır. Beton kotları, eğim, blokaj ve sıkıştırma gibi zemin hazırlığı işlemleri titizlikle yerine getirilir. Gerektiği takdirde hasır çelik yerleştirilir. Mevcut beton üzerine bir uygulama düşünülüyorsa anolar hazırlanmadan beton üzerine PVA veya benzeri bir malzeme ile iki beton tabakanın birbiri ile etkileşmesini en aza indirecek tedbiri almak gerekir. Böyle bir uygulamada beton kalınlığı en az 10 cm. düşünülerek kalıplar ayarlanmalıdır.

    B. Uygulama

      Hazırlanan alana beton; anolara bir dolu bir boş olarak veya sürekli olarak dökülecekse, soğuk derz veya özel derz malaları ile derz oluşturalacak şekilde dökülür. Dökülecek betonun özellikleri; en az 300 Dozlu, Slampı (Çökme) 75 mm, Su-Çimento oranı 0,50' den az, beton sınıfı da en az BS 25 kalitesinde olmalıdır.

      Yukarıdaki özellikleri taşıyan beton, alana döküldükten sonra mastar çekilerek düzlenir. Vibrasyon ve vakumlu beton uygulaması yapıldığı takdirde beton daha iyi netice verir. Gerekirse Deko-rest uygulanmadan önce Magnezyum-Alüminyum ve tahta malalar ile yüzey düzeltilir. Bir süre bekleme sonucu betonun yüzeyinde birikecek su tekrar mala yardımı ile alınmalıdır. Kalıp kenarlarına elle serpilen Deko-rest, özel kenar derz malası ile betona uyguladığı gibi, bu kenarların estetik ve dayanım açısından da kusursuz görünmesini sağlar.

     Beton üzerine çıkıldığında birkaç mm derinliğinde ayak batacak kadar beton prizini aldığında uygulama başlatılmalıdır. Deko-rest karışımı el veya serpme ekipmanı ile yaş beton yüzeyine mümkün olduğu kadar eşit kalınlıkta serpilir. Kaplanan yüzeyin renk homojenliği bu kalınlık için bir ölçüdür.

     Beton suyu ile nemlenen Deko-rest helikopter perdahı ile tepsi kullanılarak betona yedirilir. Uygulama m2'de uygulanacak Deko-rest'in kat kat 2 veya 3 aşamada yedirilmesi ile tamamlanır. Rüzgarlı veya çok sıcak güneş altında yapılan uygulamalarda ani kurumalarda ani kurumalardan dolayı oluşacak yüzey çatlamalarını önlemek için Deko-set BAT (Kür Tozu) perdahı biten yüxeylere serpilerek beton yüzeyler korunabilir. Bütün alanda bu şekilde uygulama yapıldıktan sonra yaklaşık 1 hafta sonra gerekirse derz kesme işlemi yapılır ve üzerine vernikleme işlemi uygulanır.

    C. Deko-set BV (Beton Verniği)

      Deko-rest uygulamasının son aşamasında beton verniği ile işlemi yapılır. BV yumuşak rula ile iki kat olarak uygulanır. Uygulanacak alanın temiz ve kuru olması çok önemlidir.
Özellikle ıslak alanlarda kullanılmaz. İki kat;uygulamanın bitiminden bir gün sonra, ikinci kat; ilk katın korunmasından sonra atılır. Uygulama iyice kuruyuncaya kadar yağmur ve sudan korunmalıdır.

Beton verniği ateşten uzak tutulmalı,
uygulama esnasında sigara içilmemelidir.

    D. Sarfiyat

Deko-rest : 3-5 kg/m2
Deko-rest P : 5-7 kg/m2
Deko-rest BV : 0.05 galon/m2
Deko-rest BAT : 0.250 kg/m2

    E. Depolama

Serin ve kuru yerde muhafaza edildiği takdirde raf ömrü 1 yıldır.

    F. Uygulama Alanları

Endüstriyel alanlar, Tersaneler, Metro İstasyonları, Toplu Konut Alanları, Fabrika Sahaları, Helikopter Pistleri, Ticari Depolar, Garajlar, Park ve Bahçeler, Güç Santralleri, Uçak Hangarları, vb.


Deko-rest kullanımına hazır amblajlar halindedir. Uygulama hızı oldukça fazla olup zamandan tasarruf sağlar. Kaymaz, toz tutması oldukça azdır ve oksitlenmez. Temizlenmesi ve bakımı kolay olup, ekonomik ve uzun ömürlüdür.

COPYRIGHT
ADRES
   İstanbul Yolu 23. Km
SUSUZKÖY - ANKARA


Designed By Yunus Emre MERAL
TAKİP ET